Kritériá prijímania žiakov do praktickej školy

Riaditeľka Praktickej školy v Topoľčanoch určila kritériá na prijatie uchádzačov do praktickej školy nasledovne:

-          uchádzač musí mať diagnostikované mentálne postihnutie alebo mentálne postihnutie v kombinácii s iným zdravotným postihnutím,

-          uchádzačovi jeho stupeň postihnutia neumožňuje zvládnuť prípravu v odbornom učilišti

-         zo správy o vyučovacích výsledkoch, schopnostiach a správaní sa žiaka v základnej škole vyplýva, že   uchádzač je schopný osvojiť si manuálne zručnosti, ktoré uplatní v chránenom pracovisku alebo v chránenom bývaní spravidla pod dohľadom.

-          prijímacia komisia prihliada aj na zdravotnú spôsobilosť na štúdium vo zvolenom odbore vzdelávania a na výkon povolania

-          prijímacia komisia zohľadní hodnotenie správania a hodnotenie prospechu uchádzača v predmete pracovné vyučovanie  v troch posledných ročníkoch špeciálnej základnej školy

-      prednostne bude prijatý uchádzač, ktorý má podľa rozhodnutia posudkovej komisie sociálneho zabezpečenia zmenenú pracovnú schopnosť, dosiahol lepšie výsledky v predmete pracovné vyučovanie a jeho zdravotné znevýhodnenie mu nebráni vo výkone jednoduchej pracovnej činnosti.

-       uchádzač bude prijatý do naplnenia voľných miest v praktickej škole podľa odporúčania a poradia zostaveného prijímacou komisiou

K prijatiu žiaka do praktickej školy treba predložiť dokumentáciu, ktorú tvorí:

1. Prihláška na štúdium do odborného učilišťa alebo praktickej školy
  2. Vyjadrenie lekára so špecializáciou všeobecného lekárstva o zdravotnej spôsobilosti  študovať zvolený odbor
  3. Návrh na vzdelávanie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v materskej škole, základnej škole, v strednej škole a v špeciálnej škole spolu s povinnými prílohami- diagnostické vyšetrenia nie staršie ako 2 roky vykonané zariadením poradenstva a prevencie.
  4. Správa o vyučovacích výsledkoch, schopnostiach a správaní sa žiaka v špeciálnej základnej škole.

Prerokované v pedagogickej rade dňa 24.01.2023